03. 04. 2016

Čapí hnízdo neobhájí ani seriál o nedokonalých dotacích na iDnes.cz

Zmařené dotace, seriál řvoucí velkými písmeny na portálu iDnes.cz, má zajímavou historii. Vycházel již dříve jednou za měsíc, pak byl nejspíš pro nízkou popularitu odložen k ledu. V březnu 2016 ho redakce nejen oživila, ale věnuje mu nevídané úsilí, vydává ho denně, dokonce recykluje již pokrytá témata. Výčet dílů vypadá jako rešerše sloužící k obhajobě majitele vydavatelství Mafra Andreje Babiše v kauze Čapího hnízda. Podle Sdružení pro evropské dotace (SPED) je pochybná nejen intence zmíněného seriálu, ale i jeho argumentace zcela nesmyslně obviňující o dotaci žádající obce a organizace.

„Jedná se o naprosté nepochopení dotačního procesu,“ vysvětluje mylné obviňování starostů a místních organizací mluvčí sdružení Richard Budzák. „Seriál ukazuje prstem na starosty a místní organizace a obviňuje je z nepovedených dotačních projektů. Tito žadatelé se ovšem pouze snaží vyhovět poskytovateli dané dotace, potažmo poskytovatelem vybraným hodnotitelům projektu. Nemohou nijak ovlivnit, který dotační záměr bude vypsán a podle jakých kritérií bude hodnocen.“

 

Záměrem žadatelů přitom není plýtvání veřejnými prostředky, ale využití specificky definovaných dotačních projektů. Ilustruje to příklad seriálem kritizovaných rozhleden. Jejich smyslem je sloužit ke zvýšení kulturní hodnoty prostředí a přilákání cestovního ruchu, což dokazují slova místostarosty Suché Loze Petra Gazdíka: „Stavby jsme nezamýšleli jako rozhledny v pravém slova smyslu, ale jako odpočívadla na propojených turistických stezkách obcí Suchá Loz, Bánov, Nivnice, Korytná a Bystřice pod Lopeníkem.“ Krom toho byla jejich realizace silně omezena podmínkami pro stavby v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

„Pokud se přidělené finanční prostředky nevyužijí, budou přiděleny jinam,“ připomíná Budzák. „Absurdně jsou napadáni žadatelé místo poskytovatelů dotací a jejich hodnotitelů. Ti rozhodují o podobě, kritériích a nakonec i smysluplnosti celého projektu.“ Lidé a organizace aktivně zvelebující krajinu jsou osočováni z maření dotací ve prospěch těch, kteří pro svou obec nedělají nic. Pochybná je nejen intence seriálu, který byl zázračně obnoven s kauzou Čapího hnízda, ale celá jeho argumentace.


Veškeré dotazy k tématice zodpoví:

Mgr. Richard Budzák
člen rady sdružení

info@prijemcidotaci.cz
+420 732 226 134Zpět
Copyright 2024, SPED.cz