02. 03. 2016

Extrémně nízká finanční alokace Operačního programu Životní prostředí

Operační program Životní prostředí dne 15.10.2015 zveřejnil 18. výzvu, jejíchž specifickým cílem je Snížit environmentální rizika a rozvíjet systémy jejich řízení. Alokace finančních prostředků na tuto výzvu je alarmujících 60 miliónů korun.

Jedním z patnácti typů podporovaných projektů je projekt na změnu, náhradu nebo modernizaci chlazení čpavkem, například na zimních stadionech. Finanční alokace prostředků na rekonstrukci čpavkového chlazení na stadionech tak bude pouze poměrná k tomu, jelikož je to jeden z patnácti typových podporovaných projektů.

Stav zimních stadionů v České republice a jejích chlazení je znepokojující. Členové a sympatizanti Sdružení příjemců evropských dotací mají zájem o rekonstrukci chlazení zimního stadionu za ekologičtější variantu, ale vzhledem k nízké finanční alokaci je pravděpodobnost úspěšnosti podané žádosti o dotaci nízká. Vzhledem k tomu, že výzva je průběžná a alokace minimální, je proto vhodná pouze pro připravené žadatele. Členové a sympatizanti SPEDu a další potencionální žadatelé, kteří se o výzvě dozvěděli “až“ v době jejího vyhlášení, tak pravděpodobně mají velmi mizivou pravděpodobnost úspěchu a příprava žádosti o dotaci není ekonomicky výhodná.

Potřebnost zmíněných projektů na rekonstrukci čpavkového chlazení poukazuje nejnovější případ poleptání dýchacích cest dětí čpavkem na zimním stadionu v rámci školního vyučování. Postižené děti jsou pořád hospitalizované v Motole (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1616188-dva-zaci-kteri-bruslili-v-cernosicich-jsou-stale-v-motole-poleptal-je-cpavek). Rodiče mají o své děti strach, bojí se je pouštět bruslit na zimní stadiony. Na tento aktuální problém České republiky je Operační program Životní prostředí ochoten uvolnit pouze 60 miliónů českých korun z celkové alokace programu více než 2,5 miliardy eur!

Z těchto důvodů žádá Sdružení příjemců evropských dotací, jeho členové, sympatizanti, rodiče a jejich děti o přehodnocení finanční alokace 18. výzvy OPŽP a její důrazné navýšení.

Zpět
Copyright 2024, SPED.cz